Pedały SPD kupić je czy nie? Ten nawet zgrabny rym, zawiera w sobie spory dylemat osób, które jeżdżą na rowerze. System SPD jest coraz częściej widziany wśród rowerzystów, dlatego osoby jeżdżące rowerem, a nie posiadające tego systemu (jednocześnie niebędące na bieżąco z technologią rowerową), zastanawiają się, czy warto w niego inwestować.
System SPD
Warto nieco pomówić o systemie SPD. Szczególnie dlatego, że jeśli chcemy jeździć w zatrzaskach, musimy na ten cel przeznaczyć minimum kilkaset złotych. W przypadku niektórych rowerzystów może być to nawet podwojenie wartości całego roweru. W pierwszej kolejności musimy sobie uświadomić, że SPD to nie tylko pedały rowerowe. Pedały rowerowe SPD jest to tylko element wyposażenia roweru. Aby móc z niego korzystać, musimy mieć również zakupione odpowiednie buty rowerowe SPD.
Jeśli popatrzylibyśmy sobie na sprzęt ze średniej półki, musimy wydać na to około 1000 zł. Pedały SPD nie posiadają klasycznej platformy (są oczywiście od tego wyjątki jak niektóre modele SPD do rowerów górskich, turystycznych i miejskich z pół platformami). Zamiast platform posiadają specjalne bloki. Do tego zestawu potrzebujemy więc mieć specjalne buty rowerowe SPD, które posiadają pasujące do bloku zatrzaski.
Jakie są najpopularniejsze mity na temat pedałów rowerowych SPD?
Wielu rowerzystów chciałoby mieć buty SPD, ponieważ wierzą w wiele mitów, które wokół tego sprzętu wyrosły. W większości przypadków mity te sprowadzają się do jednej konkluzji, jeżeli masz buty SPD, będziesz szybciej jeździł.
Rzeczywistość jednak pokazuje, że buty SPD same w sobie mogą podnieść nasze osiągi maksymalnie o 5 do 10%, w zależności od stopnia wytrenowania. Dla rowerzysty weekendowego jest to różnica, której nie zauważy.
Największym mitem wokół pedałów SPD jest ten, który mówi, że dzięki blokom możemy zarówno „pchać” jak i „ciągnąć” dzięki czemu jesteśmy w stanie w pedałowanie włożyć dwa razy tyle siły. Jest to prawdą tylko w niewielkim stopniu. Zawodowi kolarze oraz bardziej zaawansowani rowerzyści faktycznie mogą podciągać, dzięki czemu są mocniejsi na przykład na podjazdach lub w trakcie sprintu, ale nawet bardzo dobry kolarz może pracować na rowerze w ten sposób tylko przez relatywnie krótki czas.
Jakie zalety ma SPD?
Buty rowerowe SPD wraz z blokami, przede wszystkim trzymają nam stopę stale w te samej pozycji na pedale, dzięki czemu nie musimy jej w trakcie jazdy poprawiać.
Drugi ważny aspekt butów SPD jest taki, że podczas jazdy w deszczu, ześlizgnięcie się z pedałów jest niemożliwe. Ma to szczególne znaczenie, dla osób jeżdżących MTB, kiedy mają do czynienia z błotem i wodą.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70 buty rowerowe spd.
#buty rowerowe #sklep rowerowy