Aby móc pokazać się klientom z dobrej strony, należy zadbać o swoją “widoczność” w świecie cyfrowym. Bez tego nie ma nawet mowy o tym, aby potencjalna grupa odbiorców zainteresowała się produktami/usługami.
Digital Product Development – ogólnie
Mówiąc o Digital Product Development, na myśli ma się produkty, które pozwolą wejść w interakcję za pomocą cyfrowych medium. To wszystko to, co można wykorzystać m.in. do tworzenia muzyki, czy też dokumentów biurowych. Cyfrowa interakcja leży u podstaw Digital Product. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że już mają do czynienia z takimi produktami. Przykładem są bardzo popularne aplikacje bankowe, czy też Microsoft Office, który znany jest od tak długiego czasu. Mówiąc ogólnie – do czynienia ma się z produktem cyfrowym, który oparty jest na specjalnym kodzie. Aplikacje komputerowe, cyfrowe pulpity nawigacyjne, aplikacje kontrolerów, etc. – takich produktów w chwili obecnej jest już bardzo dużo, a ich liczba będzie przybywać.
Rozwój Digital Product
Jak rozwijają się produkty cyfrowe? Jest to bardzo złożony produkt, którego celem jest stworzenie produktu spełniającego wymogi użytkownika. Proces ten podzielić można na takie etapy, jak:
- pomysł,
- projektowanie i rozwój,
- wzrost.
Każdy z tych etapów dzieli się na kolejne podetapy. I tak, jeżeli chodzi o pomysł, to mówi się o:
- wizji,
- strategii,
- badanie i analiza rynku,
- budżet,
- propozycja wartości,
- dowód koncepcji.
Projektowanie i rozwój to z kolei:
- prototyp,
- badanie pilotażowe,
- wersja alfa/beta,
- MVP,
- testowanie jakości.
Już na samym końcu należy zwrócić uwagę na wzrost, który to podzielić można na następujące elementy:
- idź do sklepu (m.in. marketing e-mailowy, kampania influencera, reklama, polecenia),
- ciągły rozwój,
- ewolucja produktu.
Tworzenie produkty cyfrowego
Czy istnieje jeden wzór na Digital Product? Oczywiście, że nie. Wszystko należy dopasować indywidualnie do potrzeb użytkownika. Pomagają w tym wyspecjalizowane firmy, jak chociażby 10Clouds, która zawsze to na pierwszym miejscu stawia swoich klientów. Co innego będą potrzebować start-upy, a co innego przedsiębiorstwa, które związane są np. z rynkiem przemysłowym. Do tworzenia produkty cyfrowego używać można Agile, Scrum i Lean. Niekiedy potrzebna jest znajomość praktyk wewnętrznych. Tylko takie podejście pozwala wykorzystać nowoczesną technologię do tego, aby zaoferować coś, czego funkcjonalność zostanie doceniona przez napływających z każdej strony użytkowników.
#produkty cyfrowe #programowanie