Obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia motocyklowe

Obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia motocyklowe

Posiadacze motocykli zobligowani są do zakupienia obowiązkowej polisy OC. Warto jednak wiedzieć, że polisa ta może zostać zakupiona w pakiecie z dodatkowymi ubezpieczeniami, które znacząco poprawią bezpieczeństwo maszyny i jej użytkownika. Jakie polisy dostępne są na polskim rynku?

Ubezpieczenie OC – czym jest i dlaczego należy je wykupić?

Ubezpieczenie motocykla to jedno z najważniejszych zagadnień związanych z zakupem takiej maszyny. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, która wymagana jest by móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Polisa OC chroni innych użytkowników drogi – w razie kolizji czy wypadku to polisa sprawcy pokrywa podstawowe szkody i zniszczenia. Brak ważnej polisy sprawia, że wszelkie szkody trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Polisę OC zakupić można bezpośrednio w biurze ubezpieczyciela lub też poprzez Internet. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie motocykla tego typu nie ma stałej ceny. Wysokość składki wynika z wielu zmiennych, w tym wieku posiadacza maszyny, ale też marki i pojemności baku motocykla.

Czy warto kupić nieobowiązkowe ubezpieczenie AC i Assistance?

Na polskim rynku dostępne jest dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie motocykla – są to pakiety Assistance oraz AC. Autocasco to polisa dedykowana dla motocykli nowych oraz kilkuletnich. Atutem tego rodzaju ubezpieczenia jest możliwość samodzielnego wybrania zakresu ochrony. Oznacza to, że kupujący określa, w jakich sytuacjach ubezpieczenie ma być aktywne. Oczywiście warto być świadomym, że im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa kwota składki rocznej. AC pozwala na uzyskanie pomocy w przypadku kolizji motocykla, ale też jego uszkodzenia przez nieznanego sprawcę podczas postoju na parkingu. Ubezpieczenie Assistance to z kolei pakiet pozwalający na skorzystanie z pomocy w czasie podróży. Assistance pozwala na wezwanie lawety, odholowanie motocykla do warsztatu, uzyskanie maszyny zastępczej.

#polisa ac #ubezpieczenia motocyklowe

Related Posts

Zrozumienie wartości kalkulatora OC w zarządzaniu kosztami ubezpieczenia samochodu

Dlaczego warto zdecydować się na sprowadzenie auta z USA?