Skitouring – zdobywanie gór przy użyciu nart

Skitouring – zdobywanie gór przy użyciu nart

Określenie skitouring z pewnością jest znane większości miłośników zimowych sportów. Nie każdy jednak może dokładnie wiedzieć, na czym ta aktywność polega i jakiego sprzętu wymaga. Inne określenia tej zimowej aktywności to narciarstwo wysokogórskie, skialpinizm i foczenie. Na czym to polega i w jaki sprzęt należy się wyposażyć?

Czym jest skitouring?

To pewien rodzaj zdobywania szczytów i zjeżdżania z nich przy pomocy nart. Narty te są wyposażone w specjalne wiązania narciarskie, które umożliwiają zarówno podchodzenie, jak i zjazd. Do tego rodzaju aktywności niezbędne są także buty skitourowe, foki oraz kije z regulacją długości. Wyróżnia się trzy odmiany skitouringu.

Pierwsza z nich – klasyczna to podchodzenie na szczyt, a następnie zjazd w dolinę. Druga odmiana – freeride polega na zdobywaniu nieco bardziej dziewiczych szczytów i zjazd trudnymi (a nawet ekstremalnie trudnymi) zboczami. Trzeci styl to tak zwany skirunning, który jest najbardziej sportową odmianą, polegającą na jak najszybszym podejściu na górę oraz jak najszybszy zjazd.

Aktywność nie dla każdego

Wielbiciel sportów zimowych jeszcze zanim zdecyduje się na zakup niezbędnego sprzętu do tej aktywności, powinien najpierw sprawdzić, czy aby na pewno to aktywność dla niego. Skompletowanie wyposażenia skitourowego to niełatwa sprawa, a w dodatku kosztowna. Na pierwszą wycieczkę najlepiej jest się wybrać z wypożyczonym sprzętem oraz z doświadczonym znajomym lub instruktorem.

Jeśli narciarstwo wysokogórskie przypadnie do gustu danej osobie, można wówczas poważnie pomyśleć o kompletowaniu sprzętu. Warto jednak zastanowić się najpierw nad tym, który styl będzie chciało się uprawiać. Do każdej z trzech odmian skialpinizmu potrzebne jest nieco inne wyposażenie.

Dobre wyposażenie to podstawa

Bardzo ważne jest, aby kompletowany sprzęt był prawidłowo dobrany i cechował się wysoką jakością wykonania. Najważniejsze jest dokładnie dopasowane obuwie, które nie może być ani za ciasne, ani za duże. Kolejnym elementem wyposażenia są narty. Powinny być dobrane zgodnie ze stylem, który się wybierze. Klasyczne foczenie czy skirunning wymagają nieco lżejszych nart niż freeride.

W następnej kolejności trzeba wybrać odpowiednie wiązania skitourowe – klasyczne szynowe lub TLT. Pierwsze zapewniają najlepszą wygodę podczas długich wycieczek, drugie z kolei znacząco redukują wagę. Narciarstwo wysokogórskie wymaga również wyposażenia się w foki, dzięki którym możliwe jest podchodzenie stromymi zboczami. Ponadto ważne jest, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo kupując kijki z regulacją długości, kask oraz lawinowe ABC.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

#skitouring #sprzęt skiturowy

Related Posts

Nowoczesne rozwiązania w logistyce

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne?