Uważasz, że twoja firma transportowo-spedycyjna potrzebuje systemu transportowego? W takiej sytuacji musisz pamiętać, że są sprawy, kiedy absolutnie nie ma się nad czym zastanawiać. Dobry system transportowy można określić usprawnieniem planowania przewozów, zwiększeniem efektywności i ułatwieniem kontroli. Czy potrzeba czegoś więcej?
Co to jest system transportowy?
Niektórzy mogą jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, co wspomniane rozwiązanie za sobą niesie. Co by nie mówić, jest to ogromny kłopot – bo, jak podjąć odpowiednią decyzję, kiedy nie wie się, z czym ma się do czynienia? Można mówić jedynie o zdawaniu się na szczęście.
Systemem transportowym określa się zbiór elementów, relacji i procesów. Co więcej, zbiór ten odpowiada za strumień ładunków i pasażerów. Każdy system transportowy złożony jest z sieci infrastruktury transportowej i jej użytkowników. Można także dodać, że system transportowy to sieć infrastruktury transportowej łącznie z układem mas towarowych i strumieni pasażerskich wykorzystujących tę sieć.
Co składa się na system transportowy?
Dobrze wiedzieć, co to jest system transportowy, ale jednocześnie nie można zapomnieć o szczegółach. Czy wszyscy wiedzą, co składa się na wspomniany zbiór elementów, relacji i procesów? Można przypuszczać, że działanie systemu transportowego to dla wielu osób coś, co niezwykle trudno zrozumieć.
Na temat działania można rozmawiać długo, aczkolwiek wszystko możemy sprowadzić do podsystemu komunikacji indywidualnej, podsystemu komunikacji zbiorowej, podsystemu pieszego i rowerowego oraz podsystemu kolejowego, drogowego, wodnego i powietrznego.
Kiedy system transportowy jest przydatny?
Wiele osób może zastanawiać się nad przydatnością systemu transportowego i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że działanie systemu transportowego podzielimy na funkcję usługową, stymulującą, hamującą i kompozycję przestrzenną.
Przy funkcji usługowej można powiedzieć, że ogromne znaczenie ma sprawność układu komunikacyjnego. Jest to coś, od czego w podstawowym zakresie zależy realizacja celów publicznych. Stymulowanie odnosi się do rozwoju obszaru. Można także mówić o udostępnianiu terenu i rozwijaniu podaży usług transportowych. Funkcja hamująca także nawiązuje do rozwoju obszaru. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o tworzenie bariery transportowej (jeśli jest to oczywiście wymagane). Przy kompozycji przestrzennej musimy pamiętać o tym, że elementy systemu transportu stawiane są na równi z przestrzennymi rozwiązaniami architektoniczno-urbanistycznymi.
Więcej informacji znajdziesz na stronie co to jest system transportowy.
#firma transportowa #system transportowy